BIOCOMPACK-CE

BIOCOMPACK-CE Developing and strengthening cross-sectoral linkages among actors in sustainable biocomposite packaging innovation systems in a Central European circular economy.

BIOCOMPACK-CE Rozwój i umacnianie międzysektorowych połączeń między podmiotami innowacyjnych systemów zrównoważonych biokompozytowych opakowań w gospodarce o obiegu zamkniętym Europy Centralnej.

Podsumowanie projektu

Papier i tektura stanowiły w 2013 roku 41% (około 32.2 miliona ton) całkowitej masy odpadów opakowaniowych wygenerowanych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Jednak obecnie dużym problemem staje się obecność mikrocząsteczek tworzyw sztucznych zarówno w materiałach wtórnych z recyklingu jak i w kompoście.  W Europie Środkowej Istnieje duży potencjał do mobilizacji synergii między działalnością gospodarczą a badaniami w zakresie projektowania, produkcji i recyklingu opakowań wykonanych z papieru łączonego z tworzywami.  Powiązania te nie są jednak wystarczająco trwałe ze względu na brak wśród producentów opakowań kompozytowych wytwarzanych z papieru i tworzyw, świadomości w zakresie stosowania nowych, ekologicznych tworzyw, rozdzielne/oddzielne podejście do tworzyw i do papieru stosowane w organizacjach branżowych i klastrach, brak wspólnej strategii innowacyjnej w jasnym europejskim i krajowym kontekście prawnym i gospodarczym oraz brak dedykowanych narzędzi wspomagających MŚP we wprowadzaniu nowych rozwiązań w zakresie opakowań wykonanych z kompozycji papieru i tworzyw sztucznych. Niezbędne staje się więc zapewnienie silniejszych powiązań między instytucjami badawczo-rozwojowymi a przedsiębiorcami, w zakresie projektowania opakowań kompozytowych zawierających papier i tworzywo w celu wprowadzenia sprawdzonych, ulegających biodegradacji materiałów tworzywowych, które będą stosowane w opakowaniach z papieru i kartonu.

Projekt przewiduje innowacyjne podejście międzysektorowe oraz zaangażowanie organizacji branżowych, klastrów i zainteresowanych stron, co pozwoli skoncentrować się na regionalnych specjalizacjach gospodarczych i przyspieszyć transfer technologii. Partnerzy projektu utworzą Międzynarodowe Centrum Opakowań Biokompozytowych jako wirtualną platformę RDI, która łączy międzysektorowe podejście w zakresie papieru i biotworzyw, powiązanych z regionalnymi systemami innowacyjnymi i Europejską Siecią Przedsiębiorczości, wspieraną przez zintegrowaną międzysektorową usługę wsparcia biznesu, w tym zestaw narzędzi dedykowanych, testowanych w ramach działań pilotażowych i rozpowszechniany wśród koordynatorów klastrów i konsultantów EEN. Strategia Europy Środkowej w sprawie biokompozytowych systemów innowacji opakowań ustanawia ramy, natomiast przewodnik „Projektowanie wyrobów kompozytowych papier-tworzywa zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju” oraz narzędzia do kontroli będą  pomocne firmom w dokonywaniu zmian i pełnemu korzystaniu z dostępnych możliwości.

Priorytet programu EUROPY ŚRODKOWEJ – Współpraca w zakresie innowacji na rzecz zwiększenia konkurencyjności

Cel programu    Poprawa trwałych powiązań pomiędzy podmiotami środkowoeuropejskich systemów innowacji w celu wzmocnienia regionalnej zdolności innowacyjnej

Akronim projektu     BIOCOMPACK-CE

Indeks projektu     CE1237

Partner wiodący (nazwa własna)    Kemijski inštitut

Partner wiodący (nazwa polska)    Narodowy Instytut Chemii

Czas trwania    Rozpoczęcie    01.05.2017

36 miesięcy     Zakończenie    30.04.2020

ULOTKA PROJEKTU BIOCOMPACK-CE

Strona www projektu: http://www.interreg-central.eu/Content.Node/BIOCOMPACK-CE.html

Wydarzenia BIOCOMPACK-CE: